Де купити

Часто турбує біль у животі. Терміново до лікаря чи випити таблетку?

Часто турбує біль у животіБіль у животі – не рідкісне явище у повсякденному житті. Адже у кожного були випадки, коли виникали біль у животі, здуття, порушення випорожнень, які проходили або «самі по собі», або від прийому безрецептурних препаратів. Біль у животі є поширеною скаргою, яка змушує пацієнтів звертатися як до сімейного лікаря, так і до лікарень.1

У більшості випадків біль у животі не є симптомом хвороби, але в деяких випадках цей симптом може свідчити про серйозні захворювання (виразка, хвороба Крона та інше).

Які причини болю у животі?

Причин насправді дуже багато, потрібно враховувати характер болю, локалізацію, періодичність і час виникнення, з чим пов’язана поява, що допомагає і від чого ставало гірше, чи є втрата ваги та ін. Найкраще з цим допоможе розібратися лікар. Не займайтеся самолікуванням, краще зверніться до фахівця!

Біль у животі є типовим симптомом як для органічних, так і для функціональних захворювань органів травлення.1

Гострий біль у животі.

Поговоримо про гострий біль, він може мати постійний характер або нападоподібний. Може виникнути різко, а може, спочатку бути незначним, але поступово посилюватися.

Гострий біль може вказувати на:

  • хвороби органів ШКТ (гострий панкреатит, кишкова непрохідність, гострий гастрит, виразка шлунка, 12-палої кишки, кишкові кольки, гострий холецистит, виразковий коліт, хвороба Крона, гостра кишкова інфекція, гострий апендицит тощо);
  •   захворювання сечостатевої системи (сечокам’яна хвороба, ниркова колька, позаматкова вагітність та ін.);
  • травми;
  • та багато інших причин.

А ви знали, що при інфаркті міокарда може боліти живіт? Існує абдомінальна форма інфаркту міокарда, коли уражена ділянка серцевого м’яза, розташована близько до діафрагми, через що біль може іррадіювати в область живота. Також можуть бути іррадіюючі болі при захворюваннях легень (пневмонія нижніх відділів легень), інфекційних захворюваннях (коклюш) тощо.

До гострого болю слід ставитися серйозно, адже він може бути симптомом хвороби, яка потребує проведення термінової операції!

Хронічний біль у животі.

Хронічні болі в животі, як правило, слабкі, що проходять та обов’язково повертаються.

Хронічний біль є симптомом деяких захворювань, наприклад: гастрит, хвороби дванадцятипалої кишки, жовчовивідних шляхів, СПК, варикозне розширення вен малого тазу, хронічний холецистит, хронічний панкреатит, новоутворення, грижі та інше.

Біль у животі може бути пов’язаний із психоемоційною напругою, стресами.

Що робити, якщо болить живіт?

Як же розібратися, що робити, коли часто болить живіт? Випити таблетку? Звернутися до сімейного лікаря планово? Терміново викликати швидку?

Отже, головне правило при болях у животі – не займатися самолікуванням, не затягувати з візитом до лікаря!

Якщо біль сильний, гострий, раптовий – потрібно терміново звернутися за медичною допомогою.

Також необхідно враховувати, чим супроводжується біль у животі, якщо є підвищення температури, блювання, діарея – це також привід швидше звернутися до фахівця.

Якщо біль з’являється періодично, наприклад така симптоматика характерна для СПК, необхідно звернутися до лікаря планово.

Якщо ви точно знаєте, з чим пов’язана поява болю, наприклад, порушення дієти, переїдання, потрібно орієнтуватися по ситуації, можна прийняти спазмолітик. Однак слід спостерігати, якщо біль не минає після прийому препарату, варто звернутися до лікаря.

Одним з безрецептурних препаратів є комбінований спазмолітик – Метеоспазміл, який:

  • допомагає усунути спазм і біль у животі,
  • зменшує підвищене газоутворення,
  • прискорює транзит та виведення газів,
  • знижує моторну активність тонкого та товстого кишечника,
  • нормалізує частоту та консистенцію стільця.2

Комбінація альверину цитрат/симетикон добре вивчена і має достатню доказову базу для її використання у медичній практиці.3,4

Потрібно пам’ятати, що «нешкідливі» та «безпечні» препарати для зняття болю мають свої побічні ефекти! Наприклад, анальгетики чи нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) приймати при болях у животі не рекомендовано, оскільки вони можуть погіршити ситуацію чи спричинити ускладнення. Непоодинокі випадки виникнення виразки після тривалого прийому НПЗЗ. Прийом спазмолітика, особливо у високих дозах, може призвести до зниження артеріального тиску.

Перед прийомом будь-якого препарату порадьтеся з Вашим лікарем та ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування!

 

Література:

1 І.Г. Палій, С.В. Заїка. Біль у животі: що необхідно знати сімейному лікарю. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, УДК 617.55:614.252, СЕМЕЙНАЯ МЕДИЦИНА №4 (72), 2017

2 Т. Д. Звягиниева, А.И. Чернобай. «Купирование абдоминальной боли: современное состояние проблемы». Харьковская медицинская академия последипломного образования Семейная медицина, №2, 2006.

3 P. Ducrotte, J. C. Grimaud, M. Dapoigny. On-demand treatment with alverine citrate/simethicone compared with standard treatments for irritable bowel syndrome: results of a randomised pragmatic study. 2013 The Authors International Journal of Clinical Practice Published by John Wiley & Sons Ltd Int J Clin Pract.

4 T. Wittmann, L. Paradowsky. Clinical trial: the efficacy of alverine citrate⁄simeticone combination on abdominal pain⁄discomfort in irritable bowel syndrome- a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Aliment Pharmacol Ther 31, 615–624. 2010 Blackwell Publishing Ltd.

Де купити