Інфекції ШКТ
У процесі життєдіяльності наш організм оточує величезна кількість бактерій, вірусів та грибків. Деякі мікроорганізми ніяк не впливають на нас, інші приносять людині користь, формуючи симбіоз на поверхні шкіри або в просвіті кишечника, а ось окремі мікроби, які ми називаємо патогенами, здатні нашкодити організму, викликаючи захворювання.
Важливу роль у взаємовідносинах з мікробами відіграє наша імунна система, стримуючи та контролюючи життєдіяльність мікроорганізмів на межах природних бар’єрів, таких як слизова оболонка верхніх дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту (ЖКТ), поверхня шкіри та ін. При порушеннях роботи імунної системи або зниженні імунітету, як часто прийнято говорити, патогенні мікроорганізми здатні проникати крізь природні бар’єри, викликаючи інфекцію, а в деяких випадках навіть безпечні бактерії можуть нашкодити організму.
Однією з найважливіших точок зіткнення нашого організму з мікробами є слизова оболонка травного тракту, тому інфекції шлунково-кишкового тракту так часто зустрічаються в житті кожної людини. Інфекції ШКТ можуть бути локалізовані як у верхніх, так і нижніх відділах системи:
- Ротова порожнина – стоматит, карієс, гінгівіт. Про ці інфекції ми часто говоримо зі стоматологом і чистимо зуби вранці та ввечері, щоб їх уникнути.
- Стравохід – езофагіт. При цьому захворюванні мікроорганізми часто приєднуються вдруге, ускладнюючи його перебіг.
- Шлунок – гастрит, гастроентерит, гастритична форма кишкових інфекцій. У розвитку гастриту та гастроентериту істотну роль відіграє хелікобактерна інфекція. Також важливо відзначити, що будь-який збудник кишкової інфекції спочатку повинен пройти через шлунок, тому досить часто при кишкових інфекціях у процес залучений і шлунок, що проявляється нудотою, блюванням, диспепсією.
- Тонкий та товстий кишечник – ентерит, гастроентерит, ентероколіт, коліт. Якщо збудник зміг подолати кислотний бар’єр шлунка, розвивається кишкова інфекція, симптоми якої добре відомі кожному з нас. Кишкова інфекція найчастіше має такі прояви: діарея, біль у животі, підвищення температури, загальна слабкість, швидка втомлюваність, головний біль, сухість слизових оболонок та ін.
- Пряма кишка та періанальна область – проктит, проктосигмоїдит, парапроктит. Дані захворювання мають специфічний перебіг та відрізняються за характером збудників від класичних кишкових інфекцій. Найчастіше лікуванням цих патологій займається хірург.
Інфекції ШКТ лікування
Лікування інфекції ШКТ залежить насамперед від її локалізації, а також від збудника, який спричинив захворювання. Ось кілька корисних порад:
Зверніться до лікаря! При інфекціях ротової порожнини допоможе стоматолог та гастроентеролог; впоратися з інфекціями стравоходу, шлунка та кишечника допоможе гастроентеролог та лікар-інфекціоніст, а ось при інфекційних захворюваннях прямої кишки та анальної області потрібно консультуватися з хірургом.
Дотримуйтесь дієти. Розвантажувальна дієта буде корисна за будь-якої патології ШКТ, а за деяких – життєво необхідна. Їсти слід часто, дрібно, на якийсь час попрощатися з жирним і смаженим, змусити себе проходити повз фастфуд, прибрати з раціону гострі і дратівливі страви. Залежно від характеру захворювання та ваших особливостей лікар може призначити специфічну дієту.
Пийте багато рідини. Зневоднення – частий супутник інфекційних захворювань ШКТ, що ускладнює перебіг основної хвороби. Пити краще не просту або газовану воду, а спеціальні засоби для регідратації, які мають збалансований сольовий склад.
Ідіть на лікарняний. При інфекціях, що супроводжуються лихоманкою, діареєю, блюванням або іншими тяжкими симптомами, важливо дати організму відновитися, обмеживши будь-яку активність. Якщо знехтувати цим правилом, у пацієнта можуть виникнути серйозні ускладнення.
Виконуйте призначення лікаря. При деяких інфекціях потрібні антибіотики, засоби для регідратації, інгібітори протонної помпи, що знижують кислотність, обволікаючі засоби та ін. Підібрати правильне лікування допоможе професіонал, а ось нашим завданням буде дотримання всіх призначень.
Майте позитивний настрій. Більшість інфекцій ШКТ закінчуються одужанням та повним відновленням організму, а паніка та стрес лише заважають нам одужувати.