Огляд статті M.A. Martínez-Vázquez, G. Vázquez-Elizondo, J.A. González-González та співавт. «Ефективність спазмолітичних засобів поодинці або у комбінації при лікуванні синдрому подразненого кишечника: систематичний огляд та мета-аналіз», 2012
Синдром подразненого кишечника (СПК) є поширеним функціональним захворюванням травного тракту, яке характеризується рецидивуючим болем у животі, здуттям живота та розладами стільця. Патофізіологія СПК дотепер остаточно не з’ясована, але основними патогенетичними чинниками цього стану вважають підвищення больової чутливості та порушення моторної функції тонкого і товстого кишечника.
Спазмолітики зменшують асоційований із СПК біль за рахунок пригнічення скоротливості стінки кишечника і протидіють розладам стільця, збільшуючи час транзиту хімусу по товстому кишківнику. Даний систематичний огляд та мета-аналіз мав на меті узагальнити наявні дані щодо застосування спазмолітиків для лікування СПК як поодинці, так і у комбінації. До остаточного аналізу було включено 23 публікації, які описували застосування спазмолітиків у 2585 пацієнтів.
Загальна оцінка ефективності лікування, проведена у дослідженнях самими пацієнтами, виявила перевагу усіх спазмолітиків над плацебо або відсутністю лікування, але достовірності досягла лише перевага для альверину/симетикону та отилонію. Аналогічно, виражене зменшення болю у животі порівняно з плацебо було зафіксовано також для цих двох препаратів.
Вплив спазмолітиків на відчуття розтягнення/здуття живота у дослідженнях описувався рідко, однак у тих публікаціях, де звертали увагу на цей показник, спостерігалася стійка тенденція до переваги спазмолітиків над плацебо, тобто, здатності спазмолітичної терапії зменшувати розтягнення/здуття живота..
Спазмолітики усіх класів були безпечними, що підтвердили і самі дослідження, і їх мета-аналізи.
Прийняття рішень у клінічній практиці потребує відповідей на конкретні питання. З цією метою у наш час
послуговуються доказовою базою, причому якісною доказовою базою, яка відповідає сучасним вимогам до
клінічних досліджень (оцінка за шкалою Jadad ≥3). У дослідженнях спазмолітичних препаратів, проведених до 1995 р., використовуються різні критерії СПК на розсуд авторів, що унеможливлює порівняння та узагальнення результатів цих досліджень.
Рис. 1. Достовірні сприятливі зміни на тлі лікування
СПК спазмолітиками
СПК забезпечували лише альверин/симетикон (відношення шансів (ВШ) 1,76; 95% довірчий інтервал (ДІ) 1,18-2,61)) та отилоній (ВШ 2,03; 95% ДІ 1,49-2,77). Достовірне зменшення абдомінального болю відзначалося для тих самих двох спазмолітиків: альверину/симетикону (ВШ 1,48; 95% ДІ 1,00-2,19) та отилонію (ВШ 1,83; 95% ДІ 1,43-2,34) (рис. 1). Комбінація пінаверію/симетикону забезпечувала зменшення здуття, більш виражене, ніж монотерапія пінаверієм.
Рис. 1. Достовірні сприятливі зміни на тлі лікування
СПК спазмолітиками
необхідно пролікувати для того, щоб точно досягти результату у одного із них. Мета-аналізи свідчать, що для
Рис. 2. Ефективність спазмолітиків за показником NNT
препаратів, що використовуються при СПК, цей показник значно варіює і становить від 4 до 20, а для спазмолітиків – від 3 до 25. Відповідно до отриманих у цьому мета-аналізі результатів, спазмолітиками з найнижчим NNT, тобто, найбільш дієвими засобами за критерієм загального покращення стану є отилоній (NNT = 7) та альверин/симетикон (NNT = 8).
Ті ж препарати були найефективнішими за критерієм зменшення інтенсивності болю: для отилонію NNT становила 7, а для альверину/симетикону – 11 (рис. 2). Слід зауважити, що показники NNT, отримані у мета-аналізах, слід оцінювати з обережністю, оскільки вони дуже залежать від вихідного ризику пацієнтів, тому можуть значно відрізнятися у різних дослідженнях залежно від критеріїв включення.
Рис. 2. Ефективність спазмолітиків за показником NNT
Висновок. Методологічні розбіжності у дослідженнях, проведених до 1995 р., унеможливлюють досягнення остаточних висновків щодо ефективності окремих препаратів. Відповідно до сучасніших досліджень, які передбачають діагностику СПК за стандартизованими Римськими критеріями, спазмолітики мають перевагу над плацебо у лікуванні СПК, причому практично не мають серйозних побічних ефектів. Найкращі показники NNT щодо загального покращення самопочуття та зменшення інтенсивності абдомінального болю спостерігалися для альверину/симетикону та отилонію. Комбінація пінаверій/симетикон продемонструвала вищу ефективність у зменшенні здуття живота, ніж монотерапія пінаверієм. У подальших клінічних дослідженнях доцільно вивчити комбінацію спазмолітиків та засобів, які протидіють піноутворенню, оскільки останні здатні підсилювати клінічний ефект спазмолітичної терапії.
Martínez-Vázquez MA, Vázquez-Elizondo G, González-González JA, Gutiérrez-Udave R, Maldonado-Garza HJ, Bosques-Padilla FJ. Effect of antispasmodic agents, alone or in combination, in the treatment of Irritable Bowel Syndrome: systematic review and meta-analysis. Rev Gastroenterol Mex. 2012;77(2):82-90. doi: 10.1016/j.rgmx.2012.04.002.