Де купити

Здуття живота після їжі

Здуття живота після їдиБагато хто з нас періодично стикається з ситуацією, коли після їжі здувається живіт, з’являється важкість, дискомфорт і почуття переповнення шлунка. Такий неприємний «сюрприз» заважає працювати і зберігати звичну активність протягом дня, тому так хочеться випити «чарівну пігулку», щоб все швидше минуло. Але часто буває, що бажане “чудо” не відбувається.

Травна система людини представляє складний механізм і для того, щоб навести в ній порядок, необхідно розібратися, який саме елемент дав збій або вийшов з ладу.

 

Здуття живота після їжі причини

Здувається живіт після їжі з різних причин, перерахуємо найпоширеніші:

  • Функціональна диспепсія – представляє певний збій у роботі травної системи, що часто проявляється здуттям після їжі. У цьому стані найчастіше порушується звична синхронність роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ), проте органічної патології немає. Пацієнти, які страждають на диспепсію, можуть відзначати, що після їжі болить шлунок і здуття.
  • Порушення звичної дієти – виникає, коли ми різко змінюємо кількість або якість їжі, що вживається. Слід зазначити: переїдання, поспіх під час їжі, вживання продуктів, що підвищують газоутворення та стимулюють процеси бродіння у просвіті ШКТ (бобові, пиво, квас, хліб темних сортів, родзинки, фрукти та овочі у великій кількості та інше).
  • Синдром подразненого кишечника (СПК) – функціональне порушення у роботі шлунково-кишкового тракту, при якому спостерігається біль у животі, іноді здуття живота після їжі, чи постійно турбує метеоризм. Також для СПК характерне порушення випорожнень у вигляді діареї, закрепу або їх чергування.
  • Гастрит – запальне захворювання шлунка, що часто асоціюється з хелікобактерною інфекцією. При цьому захворюванні пацієнти скаржаться на біль в епігастрії, тяжкість у шлунку, метеоризм відразу після їжі, відрижку, печію та інше.
  • Ферментативна недостатність – коли ферментні системи організму не справляються з перетравленням їжі, що призводить до надмірного бактеріального зростання, бродіння та підвищеного газоутворення у просвіті травного тракту.

 

Після їжі здувається живіт – що робити?

Насамперед не панікувати! Адже в більшості випадків йдеться про стани, які дуже добре піддаються лікуванню і навіть проходять самостійно за дотримання набору простих рекомендацій:

  • Розвантажувальна дієта. Слід виключити фастфуд, жирні, солодкі, смажені, гострі та екзотичні страви. Прибрати з раціону продукти, які містять дріжджі та велику кількість клітковини.
  • Харчуватись часто і маленькими порціями. Багато пацієнтів зазначають, що їжа малими порціями дозволяє досить швидко зменшити метеоризм одразу після їжі.
  • Пити достатньо рідини. Правильний питний режим сприяє налагодженню перистальтики кишечника, дозволяє швидко вивести надлишок газу та профілактувати його скупчення у просвіті ШКТ.
  • Зменшити рівень стресу. Відомо, що активація симпато-адреналової системи негативно впливає на роботу травної системи. Для правильного перетравлення їжі нашому організму потрібен спокій, тому після їжі так часто хилить у сон.
  • Налагодити регулярну та помірну фізичну активність. У спортивних людей кишечник працює як годинник, адже регулярні фізичні вправи сприяють регулюванню рухової активності ШКТ.
  • Приймати препарати від метеоризму. В основному такі засоби містять у складі симетикон – вітрогінний засіб. Прикладом такого препарату може бути Метеоспазміл, який містить два активні компоненти: вітрогінне – симетикон і спазмолітик – альверин. Таким чином, Метеоспазміл допомагає позбутися таких неприємних симптомів як біль у животі, спазм кишечника та здуття живота.1-5
  • Приймати ферментні препарати за 15 хвилин до їди. Така стратегія може допомогти процесу травлення їжі, знизивши навантаження на ферментні системи організму.
  • Проконсультуватись у лікаря. Даний пункт можна назвати золотим, адже краще, ніж досвідчений фахівець, ніхто не підкаже нам як перемогти здуття живота після їжі та надовго забути про це неприємне явище.

Перед застосуванням лікарських засобів обов’язково ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем.

 

Література

1. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Метеоспазміл.

2. T. Wittmann, L. Paradowsky. Clinical trial: the efficacy of alverine citrate⁄simeticone combination on abdominal pain⁄discomfort in irritable bowel syndrome- a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Aliment Pharmacol Ther 2010.

3. Douglas A. Drossman. Functional Gastrointestinal Disorders: History, Pathophysiology, Clinical Features and Rome IV. Gastroenterology 2016.

4. Rectal antinociceptive properties of alverine citrate are linked to antagonism at the 5-HT1A

receptor subtype. Anne-Marie Coelho, Luc Jacob, Jean Fioramonti and Lionel Bueno. Journal of Pharmacy and Pharmacology 2010; 53.

5. Curtis J. Ingold; Hossein Akhondi. Simethicone. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): Stat

Pearls Publishing. PMID: 32310457 Bookshelf ID: NBK555997. Last Update: July 4, 2022.

Де купити