7 заборон при болі у животі
Біль та дискомфорт у животі – досить поширені явища, з якими кожен із нас стикається хоча б раз на рік. У більшості випадків біль у животі, який носить транзиторний характер і проходить самостійно, спричинений функціональними порушеннями роботи травної системи та погрішностями в дієті. Тим не менш, бажання швидше позбутися цього дискомфорту як завжди нікуди не зникне, адже ніхто не любить терпіти біль.
Поговоримо сьогодні про те, що не варто робити при болю в животі, приділивши увагу 7 основним табу:
Нічого не робити, біль пройде самостійно.
Просто не звертати увагу на біль у животі – не найкраще рішення. Адже сам по собі біль – це сигнал нашого організму про те, що «щось пішло не так», тому варто приділити увагу цьому сигналу та допомогти організму якнайшвидше виправити ситуацію. Слід внести певні зміни у звичний раціон та графік дня, прискоривши цим процес відновлення.
Не боятись стресу, стійко приймаючи будь-які виклики.
Будь-який стрес призводить до активації нервової системи, а саме її симпатоадреналового відділу. У кишечнику також є велика кількість нервових волокон та рецепторів, які регулюють його рухову активність. Включення симпатоадреналової системи «на повну потужність» пригнічує звичайну рухову активність кишечника, а також скорочує секрецію залоз травної системи. Таким чином, нашаровуючись на вже наявний біль у животі, стрес лише посилить його та сприятиме порушенню роботи ШКТ.1
Харчуватися як завжди.
Щоб біль у животі швидше минув, травну систему слід «розвантажити». Звичний фастфуд або улюблена «гостра» страва не стануть кращим вибором, коли болить живіт. Поки відчуття дискомфорту не пройдуть, вживати їжу краще частіше й дрібними порціями, уникаючи переїдання, а також виключивши жирне, смажене, гостре та все, що стимулює бродіння (пиво, квас, дріжджовий хліб). Не забудьте обмежити овочі та фрукти, адже стимулюючи перистальтику, клітковина може посилити біль.
Не приділяти особливої уваги питному режиму.
Часто ми не звертаємо увагу на те, скільки рідини вживаємо і в якому вигляді. Коли шлунково-кишковий тракт працює у «штатному режимі», ми можемо і не помічати скільки і чого п’ємо, проте при болі та дискомфорті в животі варто задуматися над контролем об’єму та якості рідини. Випивайте свою добову норму води, виключивши солодкі та газовані напої.
Активно займайтеся спортом.
Інтенсивні фізичні навантаження подібно до стресу активують симпатоадреналову систему, тому біль і дискомфорт у животі можуть посилитися. Слід на якийсь час обмежити активність, віддавши перевагу спокійній прогулянці на свіжому повітрі.
Випити «будь-які таблетки від живота».
Не найкраща ідея приймати препарати, що попалися під руку, або ті, що «завалялися в домашній аптечці», адже кожен препарат має свою побічну дію і, можливо, саме у вашій ситуації здатний погіршити стан та посилити дискомфорт і біль. Перед тим, як прийняти будь-який безрецептурний засіб, слід звернутися за консультацією до професійного фармацевта, а також уважно ознайомитися з інструкцією!2 Про самостійний прийом рецептурних препаратів і мови не може бути, оскільки такий «експеримент» може закінчитися дуже плачевно і навіть привести на лікарняне ліжко!
Не звертатися до лікаря.
Коли біль і дискомфорт не минають довго, не дивлячись на корекцію режиму харчування та дотримання загальних рекомендацій, не варто продовжувати терпіти. Консультація лікаря у такому разі допоможе розставити крапки над «І» та вибрати правильний підхід до лікування. Слід пам’ятати, що затримка у зверненні до лікаря часто призводить до ускладнень та погіршення стану, чого можна було уникнути, вчасно потрапивши на консультацію фахівця.
Якщо ж біль у животі посилюється або поєднується з тривожними симптомами, такими як: нестримне блювання або блювання «кавовою гущею», підвищення температури тіла, кров у стільці або блювотних масах, відсутність випорожнення та сильне здуття, різке зниження об’єму сечі та інше – слід негайно звернутися за медичною допомогою!
Література
1. British Society of Gastroenterology guidelines on the management of irritable bowel syndrome. Vasant DH, et al. Gut 2021.
2. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. «Рецептурні VS безрецептурні ліки» Опубліковано 03.02.2023. www.dls.gov.ua