Де купити

7 заборон при болі у животі

7 заборон при болі у животіБіль та дискомфорт у животі – досить поширені явища, з якими кожен із нас стикається хоча б раз на рік. У більшості випадків біль у животі, який носить транзиторний характер і проходить самостійно, спричинений функціональними порушеннями роботи травної системи та погрішностями  в дієті. Тим не менш, бажання швидше позбутися цього дискомфорту як завжди нікуди не зникне, адже ніхто не любить терпіти біль.

 

Поговоримо сьогодні про те, що не варто робити при болю в животі, приділивши увагу 7 основним табу:

 

  • Нічого не робити, біль пройде самостійно. 

Просто не звертати увагу на біль у животі – не найкраще рішення. Адже сам по собі біль – це сигнал нашого організму про те, що «щось пішло не так», тому варто приділити увагу цьому сигналу та допомогти організму якнайшвидше виправити ситуацію. Слід внести певні зміни у звичний раціон та графік дня, прискоривши цим процес відновлення.

  • Не боятись стресу, стійко приймаючи будь-які виклики. 

Будь-який стрес призводить до активації нервової системи, а саме її симпатоадреналового відділу. У кишечнику також є велика кількість нервових волокон та рецепторів, які регулюють його рухову активність. Включення симпатоадреналової системи «на повну потужність» пригнічує звичайну рухову активність кишечника, а також скорочує секрецію залоз травної системи. Таким чином, нашаровуючись на вже наявний біль у животі, стрес лише посилить його та сприятиме порушенню роботи ШКТ.1

  • Харчуватися як завжди. 

Щоб біль у животі швидше минув, травну систему слід «розвантажити». Звичний фастфуд або улюблена «гостра» страва не стануть кращим вибором, коли болить живіт. Поки відчуття дискомфорту не пройдуть, вживати їжу краще частіше й дрібними порціями, уникаючи переїдання, а також виключивши жирне, смажене, гостре та все, що стимулює бродіння (пиво, квас, дріжджовий хліб). Не забудьте обмежити овочі та фрукти, адже стимулюючи перистальтику, клітковина може посилити біль.

  • Не приділяти особливої уваги питному режиму. 

Часто ми не звертаємо увагу на те, скільки рідини вживаємо і в якому вигляді. Коли шлунково-кишковий тракт працює у «штатному режимі», ми можемо і не помічати скільки і чого п’ємо, проте при болі та дискомфорті в животі варто задуматися над контролем об’єму та якості рідини. Випивайте свою добову норму води, виключивши солодкі та газовані напої.

  • Активно займайтеся спортом. 

Інтенсивні фізичні навантаження подібно до стресу активують симпатоадреналову систему, тому біль і дискомфорт у животі можуть посилитися. Слід на якийсь час обмежити активність, віддавши перевагу спокійній прогулянці на свіжому повітрі.

  •  Випити «будь-які таблетки від живота». 

Не найкраща ідея приймати препарати, що попалися під руку, або ті, що «завалялися в домашній аптечці», адже кожен препарат має свою побічну дію і, можливо, саме у вашій ситуації здатний погіршити стан та  посилити дискомфорт і біль. Перед тим, як прийняти будь-який безрецептурний засіб, слід звернутися за консультацією до професійного фармацевта, а також уважно ознайомитися з інструкцією!2 Про самостійний прийом рецептурних препаратів і мови не може бути, оскільки такий «експеримент» може закінчитися дуже плачевно і навіть привести на лікарняне ліжко!

  •  Не звертатися до лікаря. 

Коли біль і дискомфорт не минають довго, не дивлячись на корекцію режиму харчування та дотримання загальних рекомендацій, не варто продовжувати терпіти. Консультація лікаря у такому разі допоможе розставити крапки над «І» та вибрати правильний підхід до лікування. Слід пам’ятати, що затримка у зверненні до лікаря часто призводить до ускладнень та погіршення стану, чого можна було уникнути, вчасно потрапивши на консультацію фахівця.

 

Якщо ж біль у животі посилюється або поєднується з тривожними симптомами, такими як: нестримне блювання або блювання «кавовою гущею», підвищення температури тіла, кров у стільці або блювотних масах, відсутність випорожнення та сильне здуття, різке зниження об’єму сечі та інше – слід негайно звернутися за медичною допомогою!

 

Література

 

1. British Society of Gastroenterology guidelines on the management of irritable bowel syndrome. Vasant DH, et al. Gut 2021.

2. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. «Рецептурні VS безрецептурні ліки» Опубліковано 03.02.2023. www.dls.gov.ua

Де купити