Де купити

Чому виникає метеоризм і як його позбутися?

Чому виникає метеоризм і як його позбутися? Метеоризм – це надмірне скупчення газу в шлунково-кишковому тракті, що є причиною неприємних відчуттів у животі. Метеоризм у більшості випадків має транзиторний характер і часто виникає при вживанні певних продуктів, наприклад бобових, проте іноді він може бути симптомом більш серйозних захворювань ШКТ.1

Більшість людей іноді відчувають метеоризм. Найчастіше зміна дієти та способу життя допомагає контролювати надмірне газоутворення.1

Як виникає метеоризм?

Є дві причини накопичення газів у травній системі:

  • По-перше, коли ми їмо, п’ємо або ковтаємо слину, ми також заковтуємо певну кількість повітря, яке потім накопичується в кишечнику.1
  • По-друге, у процесі перетравлення їжі, бактерії виділяють газ: переважно водень, метан і вуглекислий газ. Коли їжа розкладається у просвіті кишечника, вона також може виробляти сірку, яка викликає неприємний запах.1

По мірі накопичення газу організму може знадобитися вивести його через рот, тоді виникає «відрижка», або через анальний прохід.

 

Чому виникає метеоризм?

Метеоризм може виникати внаслідок фізіологічних процесів у шлунково-кишковому тракті, при функціональних порушеннях роботи ШКТ або бути одним із симптомів більш серйозних захворювань.

  • Зовнішні причини метеоризму досить поширені. Людина заковтує повітря, коли їсть, п’є або ковтає слину, особливо при надмірному слиновиділенні через нудоту або кислотний рефлюкс.1
  • Внутрішні причини локалізовані у просвіті кишечника. Наприклад, гази можуть утворюватися в процесі часткового перетравлення певної їжі.1
  • Багато захворювань ШКТ супроводжуються метеоризмом: дисбактеріоз, синдром подразненого кишечника, панкреатит, порушення процесів всмоктування, непереносимість лактози, целіакія та ін.2

Як позбутися метеоризму?

Позбутися метеоризму та дискомфорту, пов’язаного з ним, допоможуть такі рекомендації:

  • Обмежте вживання продуктів, які підвищують газоутворення в кишечнику: молочні продукти, сухофрукти, родзинки, чорнослив, фрукти, овочі (морква, баклажани, цибуля, брюссельська капуста і білокачанна капуста), бобові (квасоля, горох, нут, соя, горіхи) і т.д.
  • Потрібно виключити з раціону продукти, що викликають бродіння: квас, пиво, дріжджовий та чорний хліб.
  • Не переїдайте! Надлишок їжі здійснює навантаження на ферментні системи, у зв’язку з чим іноді організм не справляється і не може перетравити всю їжу. Це призводить до бродіння і, як наслідок, метеоризму та дискомфорту.
  • Організуйте помірну фізичну активність протягом дня – біг підтюпцем або прогулянка на свіжому повітрі допоможуть вивести надлишок газів та налагодити перистальтику кишечника.
  • Не забувайте про питний режим. Прийом достатньої кількості рідини протягом дня – запорука правильної роботи кишечника!
  • Прийміть безрецептурний засіб, що усуває здуття. Наприклад, Метеоспазміл – безрецептурний препарат, до складу якого входить вітрогінний компонент –  симетикон і спазмолітик  – альверин.3 Симетикон має властивість зменшувати поверхневий натяг, сприяючи «схлопуванню» бульбашок газу в кишечнику, тим самим полегшуючи його всмоктування та виведення. Альверин дозволяє зменшити спазм гладкої мускулатури і зняти больові відчуття.3 Перед прийомом препарату обов’язково ознайомтеся з повною інструкцією по застосуванню і проконсультуйтеся з лікарем.
  • Подбайте про мікрофлору кишечника – прийом пробіотиків згідно з рекомендаціями лікаря, дозволить відновити екосистему шлунково-кишкового тракту та зменшити газоутворення.
  • Використовуйте препарати, які дозволять адсорбувати гази у кишечнику, наприклад, Смекта.4
  • Якщо метеоризм довго не минає, посилюється, супроводжується іншими симптомами, такими як сильний біль у животі, закреп, відсутність відходження газів – обов’язково зверніться за кваліфікованою допомогою!

 

Література

 

1. Online article: Everything you need to know about flatulence. Medical News Today. January 16, 2020. Source: medicalnewstoday.com.

2. Online article: WebMD Editorial Contributors. The Digestive System and Gas. Minesh Khatri, MD February 15, 2022. Source: webmd.com.

3. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Метеоспазміл.

4. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Смекта.

Де купити