Де купити

Емоції та біль у животі. Чи є зв’язок?

Емоції та біль у животі

Ви коли-небудь відчували, що у вас у животі «закрутилося», коли ви хвилюєтеся, переживаєте або навіть дуже сильно зраділи? Яскраві емоції, як позитивні так і негативні, досить часто сприймаються організмом як стрес.

Відомий факт, що стрес, занепокоєння та тривога є поширеними причинами дискомфорту в шлунково-кишковому тракті.

 

Чому стрес може викликати дискомфорт і навіть біль у животі?1

Дослідники виявили, що кишечник і мозок тісно пов’язані між собою. Цей зв’язок відіграє важливу роль не лише в управлінні емоціями та стресом, але й у допомозі травленню.

Коли ми переживаємо стрес, в організмі виділяються гормони стресу, такі як кортизол і адреналін. Ці гормони можуть мати прямий вплив на травну систему, що може вести до таких проявів, як біль в животі, нудота, здуття, діарея, тощо. Також, при стресі організм активує симпатичний відділ нервової системи, що має пригнічуючий вплив на процеси травлення:

  • зменшує кровопостачання травної системи;
  • пригнічує секрецію травних залоз;
  • пригнічує перистальтику.

Крім того, кишечник – це величезна мережа нейронів і нейромедіаторів, відомих як ентеральна нервова система, яку часто називають «другим мозком». Кишкова нервова система взаємодіє двонаправлено з центральною нервовою системою, і на неї також можуть впливати емоції та стрес.

Емоційний стрес також може вплинути на ваші харчові звички, режим сну та загальний спосіб життя, що може додатково сприяти появі шлунково-кишкових симптомів.

Які симптоми з боку ШКТ може викликати стрес?2,3

Подібно до того, як кожен з нас по-різному переживає стрес, ми можемо  відчувати різні симптоми дискомфорту у ШКТ.

Стрес може викликати широкий спектр шлунково-кишкових симптомів, включаючи біль в животі, здуття, метеоризм, нудота, діарея, закреп, зміни апетиту, печія і навіть блювання.

Самі по собі стрес і емоційні переживання не викликають виразки чи пошкодження органів ШКТ, але вони можуть викликати постійні неприємні симптоми.

Наприклад, пацієнти з синдромом подразненого кишечника (СПК) часто страждають від загострень під час стресу та тривоги. Взагалі, СПК дуже поширене захворювання, яке часто характеризується болісними спазмами, здуттям живота та запорами, які чергуються з діареєю.

Як зрозуміти чи Ваші симптоми це відповідь організму на стрес, чи це прояв серйозного захворювання?2,3

Якщо симптоми з боку ШКТ мають епізодичний характер та чітку асоціацію з пережитим стресом варто спочатку обмежитись виконанням загальних рекомендацій та прийомом безрецептурних засобів, що допоможуть «приборкати бунт» в животі. У більшості випадків після припинення дії стресу симптоми минають самостійно та більше не повторюються.

У разі появи нижче перерахованих симптомів, не варто зволікати, а потрібно звернутись до лікаря:

  • симптоми, що виникли після стресу не минають та посилюються;
  • втрата ваги;
  • кров у калі;
  • чорний стілець;
  • біль в животі триває довго після закінчення стресової ситуації;
  • біль в животі сильний, тривалий або посилюється з часом;
  • тощо.

Варто зауважити, що хронічні симптоми з боку ШКТ, в будь-якому випадку вимагатимуть огляду спеціаліста.

Чи можуть емоційні переживання викликати серйозні проблеми з боку ШКТ?2

Як правило, стрес є тимчасовим, тому проблеми ШКТ мають припинитися, коли стрес вщухне.

Однак хронічна тривога може призвести до розвитку синдрому подразненого кишечника (СПК). Більш детальну інформацію про це захворювання ви можете знайти тут:

https://meteospasmyl.ua/prichini-viniknennya-sindromu-podraznenogo-kishechnika/

Що робити, якщо емоції і травна система не «ладнають»?

Звичайно першою порадою буде – мінімізувати стрес. Але сказати легше, ніж впоратись з емоціями! Тому корисно отримати консультацію психолога, який навчить запобігати та «правильно» переживати стресові ситуації, звертати увагу на позитивні моменти у Вашому житті.

Будьте уважні до раціону харчування. Оскільки ваш кишечник і мозок взаємодіють у двосторонній системі, стрес може впливати на те, що ви їсте, так само, як те, що ви їсте, може впливати на стрес.

Подбайте про повноцінний 8 годинний сон.

Проводьте час на свіжому повітрі.

Будьте активними. Фізична активність може бути чудовим засобом для зняття стресу.

Обмежте вживання алкоголю.

При спазмі та болі в животі можна прийняти безрецептурні спазмолітичні засоби. Наприклад Метеоспазміл – оригінальний французький препарат, що містить у складі спазмолітик альверин.4 Відпускається в аптеці без рецепту.4

Не нехтуйте консультацією та спостереженням лікаря, пам’ятаючи що будь-які розлади легше лікувати на початкових стадіях.

Перед застосуванням будь-яких лікарських засобів обов’язково ознайомтеся з повною інструкцією з медичного застосування та проконсультуйтеся з лікарем!

Література

  1. Health Нarvard Еdu, «Pay attention to your gut-brain connection – it may contribute to your anxiety and digestion problems», 2023
  2. UСhicagoМedicine, N. Gupta, MD, «Stress-related stomach pain: When to see a doctor», 2024
  3. «Why do stress and anxiety cause stomach pain?»,2024
  4. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Метеоспазміл.
Де купити