Огляд статті D.A. Barraza-Ortiz, N. Pérez-López, V.M. Medina-López та співавт. «Комбінація пробіотика та спазмолітика підвищує якість життя та зменшує симптоми у пацієнтів з синдромом подразненого кишечника: пілотне дослідження». 2021
Синдром подразненого кишечника (СПК) – це хронічний розлад функціонування осі «кишечник – мозок», який характеризується рецидивуючим абдомінальним болем або дискомфортом і періодичними епізодами діареї або закрепів. СПК є найпоширенішою гастроентерологічною хворобою, яка найчастіше уражає молодих жінок та жінок середнього віку.
Залежно від домінуючого симптому, СПК поділяють на СПК з діареєю (СПК-Д), СПК з закрепом (СПК-З) та змішаний тип (СПК-М). СПК суттєво погіршує якість життя, тому контроль симптомів виступає провідною ціллю лікування цієї хвороби.
Для симптоматичної терапії СПК запропоновані різноманітні препарати, зокрема, часто застосовується комбінація спазмолітика альверину з антипінним засобом симетиконом. Альверин пригнічує гіперчутливість кишечника, а симетикон усуває здуття живота та асоційований із ним біль, водночас підсилюючи антиноціцептивну дію альверину. Продемонстровано, що комбінація альверин/симетикон ефективно зменшує біль та дискомфорт у животі, а також покращує якість життя.
У пацієнтів з СПК спостерігаються також зміни мікробіому кишечника, у зв’язку з чим запропоновано застосовувати для лікування пробіотики. Лікування пробіотиками має різну ефективність у різних дослідженнях, що свідчить про те, що оптимальна комбінація видів та штамів мікроорганізмів є індивідуальною.
У даному рандомізованому сліпому плацебо-контрольованому клінічному дослідженні взяли участь 55 пацієнтів із змішаним та діарейним підтипами СПК. Учасників рандомізували на три групи: пробіотика (Lactobacillus plantarum CECT 7484, L. plantarum CECT 7485 та Pediococcus acidilactici CECT2 1р./добу), пробіотика у поєднанні з альверином/симетиконом (60/300 мг 3 р./добу) та плацебо. Лікування тривало 6 тижнів.
Покращення якості життя, асоційоване з СПК, спостерігалося у всіх трьох групах лікування, але у групі пробіотика + альверину/симетикону воно було найбільш вираженим. Частка відповіді на лікування також була найвищою у групі комбінованої терапії: 68,4% проти 50,0% у групі пробіотика і 16,7% у групі плацебо (рис. 1).
Рис. 1. Частка відповіді на терапію у різних групах лікування
Найпотужніше зниження інтенсивності болю відзначалося у групі комбінованої терапії (на 2,1 ± 0,5 бали), меншим воно було у групі пробіотика (на 1,7 ± 0,6 бали) і ще меншим – у групі плацебо (на 1,0 ± 0,4 бали). Консистенція калу за Брістольською шкалою покращилася лише у двох групах лікування, але не у групі плацебо; покращення було найбільш вираженим у групі комбінованого лікування.
Побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням, не спостерігалося у жодній із груп лікування.
Рис. 2. Переваги альверину/симетикону при додаванні до пробіотика у лікуванні СПК-Д
лікування, сприяло покращенню якості життя пацієнтів з СПК, зменшувало біль та діарею (рис. 2).
Рис. 2. Переваги альверину/симетикону при додаванні до пробіотика у лікуванні СПК-Д
Barraza-Ortiz DA, Pérez-López N, Medina-López VM, Minero-Alfaro JI, Zamarripa-Dorsey F, Fernández-Martínez NDC, Llorente-Ramón A, Ramos-Aguilar GA. Combination of a Probiotic and an Antispasmodic Increases Quality of Life and Reduces Symptoms in Patients with Irritable Bowel Syndrome: A Pilot Study. Dig Dis. 2021;39(3):294-300. doi: 10.1159/000510950.