Огляд статті X. Wang, Y. Feng, J. Li та співавт. «Рутинне клінічне призначення комбінації альверину цитрату та симетикону зменшує загальну оцінку симптомів синдрому подразненого кишечника». 2014
Синдром подразненого кишечника (СПК) – це симптоматичне порушення моторної та чутливої функцій нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, яке спричиняє біль та дискомфорт у животі, здуття та відчуття розтягнення живота, зміни стільця. Внаслідок періодичних епізодів яскраво виражених симптомів у багатьох пацієнтів значно погіршується якість життя. 68% пацієнтів з СПК скаржаться на тимчасову непрацездатність або погіршення виконання соціальних функцій щонайменше у 10 днів за 3-місячний період. Крім того, пацієнти з СПК повідомляють про зниження продуктивності праці, часті звернення за медичною допомогою, значні витрати на лікування та високий рівень тривожності.
Патофізіологія СПК ґрунтується на порушеннях моторної функції травного тракту, посиленій вісцеральній чутливості, дисфункції осі «кишечник – мозок», дисбіозі кишечника, мікрозапальних змінах та психологічних розладах.
Найчастіше для лікування СПК призначаються спазмолітики (для усунення болю у животі), диметикон і симетикон (для усунення здуття) та протидіарейні чи, навпаки, проносні засоби. Однак нерідко лікування передбачає велику кількість таблеток, у зв’язку з чим прихильність пацієнта і, відповідно, результат терапії є незадовільними. З метою зменшення сумарного тягаря кількості пігулок доцільно застосовувати комбіновані препарати, які покращують прихильність і забезпечують кращий результат лікування, наприклад, комбінацію альверину цитрату та симетикону (Метеоспазміл).
Альверину цитрат має подвійну фармакологічну дію на кишечник: спазмолітичну та антиноціцептивну, а симетикон протидіє піноутворенню в кишечнику, зменшуючи здуття живота. Нещодавні публікації свідчать про синергічний вплив цих діючих речовин на вісцеральний біль.
У даному багатоцентровому неінтервенційному дослідженні взяли участь 640 пацієнтів з СПК, яким було призначено Метеоспазміл (3 капс./добу протягом 4 тижнів). 33,0% пацієнтів на додачу до Метеоспазмілу приймали щонайменше іще один препарат, найчастіше – пробіотик.
Рис. 1. Динаміка абдомінального болю/дискомфорту та здуття/розтягнення живота протягом 4 тижнів прийому Метеоспазмілу.
Наприкінці четвертого тижня на лікування відповіли 84,3% учасників. Оцінка здуття за ВАШ також знизилась: з 63,2±27,2 до 40,0±24,4 балів через 2 тижні і до 22,6±20,9 балів через 4 тижні (рис. 1).
Наприкінці періоду лікування частота дефекацій достовірно зменшилась з 2,6±1,5 до 1,4±0,7 разів/день. Частка пацієнтів, які повідомляли про діарею як про основний тип стільця, на початку дослідження становила 55,2%; через 2 тижні цей показник знизився до 23,4%, а через 4 тижні – до 8,9%. Зменшилась і частка осіб, які відзначали перевагу закрепів: з 12,0% на початку дослідження до 2,8% через 2 тижні і 1,3% через 4 тижні.
Паралельно відзначалося зменшення таких скарг як натужування, невідкладні позиви до дефекації, відчуття неповного спорожнення кишечника (рис. 2). Покращення перебігу СПК асоціювалося із покращенням якості життя.
Рис. 2. Зменшення основних симптомів СПК при лікуванні Метеоспазмілом
Дослідниками було зафіксовано лише один випадок побічної дії препарату: тремор м’язів кінцівок у поєднанні з дискомфортом у грудях, який минув самостійно після відміни препарату.
Дуже вагомою перевагою Метеоспазмілу можна вважати те, що дана комбінація дозволяє зменшити загальну кількість необхідних таблеток, що покращує прихильність пацієнтів до лікування та забезпечує значне поліпшення якості життя. Про останнє повідомили близько 85% даного дослідження.
Комбінація альверину цитрату та симетикону зменшує потребу у призначенні додаткових ліків і може бути легко «вбудована» у ступінчастий алгоритм оптимального симптоматичного лікування СПК.
Висновок: Метеоспазміл є безпечним та ефективним засобом для полегшення симптомів СПК через 2-4 тижні. Комбінація альверину цитрат/ симетикон здатна зменшувати не лише біль та дискомфорт у животі, а й інші симптоми, які часто супроводжують СПК: здуття, відчуття розтягнення живота, розлади стільця. У зв’язку з цим, Метеоспазміл може застосовуватися як рутинний терапевтичний засіб для лікування пацієнтів з СПК у клінічній практиці. Додатковою перевагою Метеоспазмілу є зменшення кількості таблеток, необхідних для максимального усунення симптомів.
Wang X, Feng Y, Li J, Tian Z, Wei D, Qi L, Fang L, Wu K. (2014) Routine clinical administration of 4-week alverine citrate and simeticone combination relief global IBS symptoms. Open Journal of Gastroenterology, 4, 32-39. doi: 10.4236/ojgas.2014.41006.