Де купити

Розлад шлунка

Розлад шлункаМайже кожен, хоча б одного разу, відчував дискомфорт в області живота, тяжкість, здуття, почуття ніби шлунок перестав нормально працювати. У таких випадках заведено говорити про розлад шлунка або “нетравлення” шлунка, що позначається медичним терміном «диспепсія». На жаль, багато людей стикаються з подібною проблемою досить часто і змушені вживати особливих заходів, щоб не вийти з ладу в невідповідний момент.

Розлад шлунка причини

Причини функціональної диспепсії досить різноманітні, перерахуємо найпоширеніші:

  • Похибки у дієті. Часто в гонитві за гастрономічними задоволеннями ми навантажуємо шлунково-кишковий тракт (ШКТ) незвичною та важкою їжею. Пальму першості, як завжди, утримують жирні, смажені та гострі страви, а також алкогольні напої. Переїдання теж відіграє істотну роль, адже з помірними кількостями незвичної їжі в більшості випадків шлунково-кишковий тракт справляється.
  • Різкий вихід із дієти. Правильне харчування та здоровий раціон вже багато років є популярним трендом, а дієти для зниження маси тіла та стрункої фігури ніколи не втратять актуальності. Однак будь-яка дієта рано чи пізно закінчується, тільки головне, щоб це не відбувалося різко. Травна система здатна адаптуватися до будь-якого раціону, але процес пристосування повинен йти плавно та поступово. Якщо знехтувати цим правилом, з ймовірністю може виникнути розлад шлунка.
  • Порушення випорожнення шлунка. У нормі шлунок розслабляється і розширюється, щоб умістити їжу, але в деяких людей ця функція може бути порушена, що призводить до постійного відчуття ситості. Сигнали, які повідомляють шлунку про необхідність спорожнити їжу тонку кишку, також можуть порушуватися. Це веде до затримки їжі, скупчення газу та надмірного розмноження бактерій у шлунку.
  • Інші хронічні захворювання ШКТ. Загострення гастриту, гастроентериту, хронічних захворювань печінки та жовчовивідних шляхів, а також підшлункової залози можуть порадувати симптомами диспепсії. Відомо, що загострення мають сезонний характер і часто пов’язані з порушенням харчування.
  • Харчова алергія. Недіагностована харчова алергія може викликати запальну реакцію в кишечнику, що призводить до здуття та болю. Якщо людина зазначає, що та чи інша їжа провокує неприємні симптоми, слід подумати про алергію чи непереносимість.
  • Інфекція H. Pylori. Хелікобактерна інфекція може спричинити хронічне запалення (гастрит), а також пошкоджує слизову оболонку, що захищає шлунок від кислоти. У людей з подібними проблемами нетравлення шлунка трапляється значно частіше.
  • Вісцеральна гіперчутливість. Нервова система деяких людей дуже чутлива, що може виявлятися фізичною реакцією на емоційну напругу. Симптоми диспепсії у разі асоціюються зі стресом.

 

Розлад шлунка симптоми

Виявляється диспепсія рядом симптомів: біль у животі, тяжкість, здуття, розпирання, нудота, відчуття переповнення шлунка, блювання, печія, відрижка кислим, втрата апетиту чи раннє насичення та інші.

 

Розлад шлунка що робити?

Насамперед слід налагодити розвантажувальну дієту, харчуватися часто, дрібно, не забуваючи про правильний питний режим. Зниження рівня стресу та емоційного напруження, помірна фізична активність і прогулянки на свіжому повітрі також допомагають заспокоїти шлунок, що “розбушувався”. Зміна життя може зіграти позитивну роль. Деякі люди зазначають, що зниження ваги, регулярні фізичні навантаження та достатній сон допомагають знизити вираженість та частоту появи симптомів диспепсії.

Якщо симптоми нетравлення шлунка з’являються часто і тривають довго, необхідна консультація лікаря. Досвідчений фахівець встановить діагноз та призначить правильне лікування з урахуванням ваших індивідуальних особливостей та перебігу хвороби.

У лікуванні розладу шлунка часто застосовуються антацидні препарати, прокінетики, сорбенти, спазмолітики, фітопрепарати та навіть антидепресанти у низьких дозах. Не варто займатися самолікуванням, перед застосуванням препаратів зверніться до лікаря та ознайомтеся з інструкцією з медичного застосування.

 

Література:

1. Canadian Society of Intestinal Research. Functional Dyspepsia. Accessed 01/10/2022.

2. Madisch A, Andresen V. The Diagnosis and Treatment of Functional Dyspepsia. Dtsch Arztebl Int. 2018.

3. Pryor J, Burns GL, Duncanson K. Functional Dyspepsia and Food: Immune Overlap with Food Sensitivity Disorders. Curr Gastroenterol Rep. 2020

Де купити