Де купити

Що не можна їсти, коли болить живіт?

Що не можна їсти, коли болить живіт?Біль у животі – поширений симптом, з яким більшість людей періодично стикається, відчуваючи певний дискомфорт. Досить часто періодичні болі та неприємні відчуття в животі є наслідком функціональних порушень у роботі шлунково-кишкового тракту та проходять самостійно. Однак у ряді випадків біль у животі може сигналізувати про захворювання, тому потребує консультації лікаря та диференціальної діагностики.

Якщо біль і неприємні відчуття в абдомінальній ділянці виражені не особливо інтенсивно, більшість людей вдається до тактики вичікування, проте просто чекати поки живіт перестане боліти самостійно також не зовсім правильно. Слід дотримуватись загальних рекомендацій, які при проблемах із ШКТ починаються з дієти!

 

Що не слід їсти при болях у животі?1

  • Продукти, що містять нерозчинну клітковину.

Клітковина буває розчинна та нерозчинна. Перша, потрапляючи до шлунково-кишкового тракту, поглинає воду і стає гелеподібною або слизоподібною. Нерозчинна клітковина не вбирає воду настільки інтенсивно, тому її консистенція не змінюється у ШКТ суттєво. Нерозчинна клітковина стимулює рухову активність кишечника, що може викликати діарею та посилити біль.

Такий компонент міститься в: пшеничних висівках, цільнозернових, овочах та фруктах.

  • Молочні продукти.

У молочних продуктах міститься лактоза, для засвоєння якої потрібний спеціальний фермент лактаза. З віком цього ферменту виробляється менше, що призводить до вікової лактазної недостатності. У деяких випадках лактазна недостатність проявляється у дитинстві. При відсутності ефективної ферментації лактоза запускає процеси бродіння в кишечнику, що проявляється болем у животі, метеоризмом, здуттям, нудотою, діареєю тощо.

Слід обмежити чи виключити: свіже молоко, йогурт, сир.

  • Жирні та смажені продукти.

Ця категорія продуктів є складною для перетравлення, оскільки потребує більшої напруги ферментних систем. Вживання жирної та смаженої їжі може посилити біль у животі, а також призвести до нудоти чи печії.

Краще на якийсь час виключити: фастфуд, жирне м’ясо, жирні сири, вершки, незбиране молоко, сметану, продукти з вершковим маслом, олією або маргарином.

  • Продукти та напої, що містять багато цукру.

Вживання продуктів з великим вмістом цукру може призвести до розвитку демпінг-синдрому, або надмірно швидкому спорожненню шлунка. При цьому шлунок занадто швидко викидає вміст у кишечник, а саме у дванадцятипалу кишку. При демпінг-синдромі може виникнути або посилитися біль у животі, а також з’явитися рідка діарея.

Слід відмовитися від: шоколаду, печива, випічки, тортів, морозива, солодких газованих напоїв, фруктових соків та іншого.

  • Газовані напої

Газ має подразнюючу дію на слизову оболонку стравоходу, шлунка та кишечника. Також, газ може загострити здуття, стати причиною метеоризму, відрижки та дискомфорту в області живота. З огляду на такі ефекти варто відмовитися від газованих напоїв, а мінеральну воду пити тільки без газу.

  • Гострі продукти, що містять багато прянощів.

Прянощі та гострі приправи є сильним стимулятором апетиту, а також вироблення травних ферментів залозами шлунково-кишкового тракту. Вживання таких продуктів при функціональних розладах або захворюваннях ШКТ може призвести до посилення болю, печії та відчуття нудоти.

Також, при болях у животі, їсти краще часто, дрібно і маленькими порціями, уникаючи переїдання. Якщо, незважаючи на дотримання дієти, болі не проходять, посилюються або часто з’являються знову, слід негайно звернутися до лікаря!

 

Література

 

1. Medical news today. What are the best foods for an upset stomach? Medically reviewed by Miho Hatanaka, RDN, L.D. — By Louisa Richards on June 3, 2020

Де купити