Як працює кишечник?
Кишечник є однією з багатьох важливих частин травного тракту.
Основне призначення кишечника – перетравлювання їжі, засвоєння поживних речовин та виведення продуктів обміну, а також:
- розщеплення їжі;
- всмоктування поживних речовин;
- переміщення їжі по шлунково кишковому тракту (ШКТ);
- всмоктування води та електролітів;
- хімічне травлення їжі;
- підтримання постійної популяції з понад 500 видів симбіотичних бактерій;
- забезпечення захисного бар’єру слизової оболонки, боротьба з потенційними збудниками хвороб;
- підтримка імунітету усього організму, передача імунній системі інформації про патогени, з якими відбувся контакт у просвіті ШКТ;
- утворення та транспортування фекалій;
- інше.
Чи відомо Вам?
Кишечник займає основну частину простору черевної порожнини і становить найбільшу частину шлунково кишкового тракту з точки зору маси та довжини.
Поговоримо більш детально про відділи кишківника!
Тонка кишка.
Більшість процесів травлення та всмоктування поживних речовин відбуваються у тонкому кишківнику. Найдовший відділ травного тракту – тонка кишка – сягає довжини приблизно 3 метри.
Цікавою є будова внутрішньої поверхні тонкої кишки, що представлена слизовою оболонкою з особливою структурою та функціями. Завдяки її структурним особливостям площа всмоктувальної поверхні збільшується більш ніж у 600 разів.
Рухова активність цього відділу кишківника теж оригінальна, вона поєднує сегментацію та перистальтику особливої форми, яка називається мігруючими руховими комплексами. Це виглядає так, що вміст кишки плавно штовхається вперед і назад, оскільки кільцевидна гладка мускулатура постійно стискаються, а потім релаксується.
Ви можете задати питання, чому цей відділ кишківника називають «тонким»? Фактично, його назва утворилася через відносно менший діаметр – лише 2,54 см, порівняно з товстим кишківником, діаметр якого в середньому – 7,62 см.
Товстий кишечник.
Довжина товстого кишківника сягає близько 1,5 м.
Товстий кишківник не виділяє власних травних ферментів: у цій частині ШКТ хімічне травлення відбувається виключно завдяки дії мільйонів симбіотичних бактерій – мікробіому.
Травлення у цьому відділі кишківника поєднує три типи рухів. Залишки їжі у просвіті товстої кишки стимулюють повільний рух. Ці рухи перемішують кишковий вміст, що сприяє всмоктуванню води у товстому кишківнику. Перистальтика є другим типом руху, в товстому кишківнику вона повільніша. Третім типом руху є масовий рух . Ці потужні хвилі витісняють вміст до прямої кишки, одночасно пом’якшуючи калові маси.
Цікавий факт.
Найкоротша ділянка кишечника — дванадцятипала кишка – сягає довжини 25,4 см.
А найдовша частина кишківника – клубова кишка – її довжина становить приблизно 1,8 метра.
Хімічне травлення в кишечнику.
Хімус, що поступає зі шлунка, потрапляє в тонку кишку.
Перетравлення важливих компонентів їжі – вуглеводів та білків – частково проходить у шлунку і завершується в тонкій кишці за участю кишкового і підшлункового соків. Жири потрапляють у кишківник переважно неперетравленими, тому велика увага організму зосереджуються на травленні ліпідів у кишечнику, що відбувається за участі жовчі та панкреатичної ліпази.
Кишковий сік поєднується з секретом підшлункової залози, щоб забезпечити рідке середовище, яке сприяє всмоктуванню. Кишківник також є місцем, де підкоряючись законам осмосу всмоктується вода.
Залишки хімусу, які потрапляють у товстий кишечник, містять мало поживних речовин, за винятком води.
Товстий кишечник є кінцевим відділом травного каналу. Основною функцією цього органу є завершення всмоктування необхідних організму речовин і води, синтез деяких вітамінів, формування калу та його виведення з організму.
Здоровий кишечник – запорука правильного обміну речовин та міцного імунітету!
Дбайте про здоров’я кишечника та вчасно звертайтесь до лікаря при порушенні його роботи.
Література
«The Small and Large Intestines»
«The Digestive System: How It Works», 2023
Nursing Times, «Gastrointestinal tract 5: the anatomy and functions of the large intestine», 2019
National Library of Medicine, «How does the intestine work?», 2021
Menche N., «Biologie Anatomie Physiologie». Мюнхен: Urban & Fischer/ Elsevier; 2012
National Cancer Institute, «Small & Large Intestine»