Де купити

Яка дієта при синдромі подразненого кишечника?

Яка дієта при синдромі подразненого кишечника

Для ефективного лікування синдрому подразненого кишечника потрібен комплексний підхід, сюди входять фізичне навантаження, дієта, прийом ліків та інше. Дієта займає аж ніяк не останнє місце, адже цілком логічно, що при здутті живота їсти бобові явно не варто. Хоча причиною виникнення синдрому подразненого кишечника не є порушення в харчуванні, але дотримуючись дієти ви зможете суттєво полегшити прояви захворювання.

Важлива самоорганізація, створіть собі правила та намагайтеся дотримуватись їх.

Регулярне харчування.

Харчуйтеся регулярно, по можливості у певний час, відмовтеся від «перекусів», не допускайте тривалих голодних проміжків. Не полінуйтеся приготувати сніданок, повноцінний обід, а також не забудьте про вечерю.

Приймати їжу краще 4-5 разів на день, ретельно пережовувати, порції мають бути невеликі.

Питний режим.

Вживання достатньої кількості води протягом доби позитивно впливає на травлення та покращує перистальтику кишечника.

Харчовий щоденник.

Бажано вести харчовий щоденник, щоб легше було відстежити реакцію Вашого кишечника на ті чи інші продукти. Це суттєво допоможе при складанні індивідуального раціону харчування, адже “утримати в голові” все неможливо.

Контролюйте кількість клітковини у раціоні. Має велике значення яку клітковину включати в раціон. Нерозчинні харчові волокна не рекомендуються, оскільки вони можуть посилювати здуття та абдомінальний біль.

Обмежте вживання гострих страв та приправ.

Відмовтеся від алкоголю, кофеїновмісних напоїв, паління.

Чи є особливі дієти?

Напевно, ви чули про FODMAP-дієту, яка була розроблена для людей з синдромом подразненого кишечника. Розшифровується абревіатура за групами продуктів, які необхідно зменшити або видалити з меню:

  • F ферментовані,
  • O олігосахариди,
  • D дисахариди,
  • M моносахариди,
  • and
  • P поліоли.

Суть цієї дієти полягає у пошуку продуктів, які Ваш організм переносить добре, тобто складання індивідуального раціону харчування. Необхідно виключити чи зменшити споживання продуктів, які:

  • містять велику кількість фруктози (яблука, фруктові соки, груші, мед, персики),
  • містять лактозу (молочні продукти),
  • містять інші види вуглеводів, які є в таких продуктах: цибулі, сочевиці, часнику, горосі, квасолі, спаржі, броколі та соєвих продуктах, пшениці, інше,
  • містять штучні підсолоджувачі.

Дієта з виключенням FODMAP-продуктів допомагає зменшити біль, усунути здуття, діарею та закрепи.

Які рекомендації гастроентеролога?

Фахівці рекомендують збагачувати раціон розчинними харчовими волокнами протягом 6 тижнів для зменшення загальної вираженості симптомів.

Слід також враховувати, які прояви синдрому подразненого кишківника переважають.

Якщо має місце переважання діареї, слід зменшити кількість продуктів, які стимулюють перистальтику.

Якщо переважають закрепи, завданням стає зменшити процеси бродіння та гниття в кишечнику, а також механічно простимулювати перистальтику, збільшивши кількість розчинної клітковини в раціоні.

Непоодинокі випадки, коли найголовнішим симптомом є метеоризм. Відомо, що надмірне споживання нерозчинної клітковини лише посилить здуття, необхідно переглянути раціон харчування та виключити деякі продукти (наприклад, бобові, капусту, газовані напої).

Дані рекомендації є загальними, слід проконсультуватися з гастроентерологом! Склавши індивідуальний раціон, ви будете харчуватися як завжди, відмовившись лише від певних продуктів і почувати себе краще.

Що робити, коли дієта не допомагає?

Якщо при дотриманні дієтичних рекомендацій, Вас все ж таки продовжують турбувати метеоризм, здуття, біль у животі, можна додати прийом медикаментів, що усувають дані симптоми, наприклад МЕТЕОСПАЗМІЛ:

  • Усуває абдомінальний біль.
  • Спазмолітичний ефект на гладеньку мускулатуру кишечника, без пригнічення нормальної перистальтики.
  • Усунення метеоризму.
  • Сприяє нормалізації стільця.

Метеоспазміл можна приймати при різних клінічних варіантах синдрому подразненого кишечника, як з переважанням абдомінального болю та метеоризму, так і з переважанням закрепу та діареї.1

Перед прийомом препарату важливо ознайомитися з повною інструкцією та проконсультуватися з лікарем!

Література:

1 “ СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШЕЧНИКА: ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ БОЛЬОВОГО СИНДРОМУ МЕТЕОЗПАЗМІЛОМ”

М. В. Харченко, В. В. Черненко, Київська медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика,

Сучасна гастроентерологія, №1 (21), 2005 р.

Де купити